Worley (WOR) Stock Overview
Provides professional services to the energy, chemicals, and resources sectors in the Americas, Europe, the Middle East, Africa, Australia, the Asia Pacific, and China. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 3/6 |
WOR Community Fair Values
See what 50 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Worley Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | AU$12.74 |
| 52 Week High | AU$14.85 |
| 52 Week Low | AU$9.80 |
| Beta | 0.36 |
| 1 Month Change | 7.24% |
| 3 Month Change | -1.62% |
| 1 Year Change | -2.15% |
| 3 Year Change | -21.60% |
| 5 Year Change | 20.64% |
| Change since IPO | 649.41% |
Recent News & Updates
WOR: Extended Buyback And Upbeat Outlook Will Support Future Earnings Quality
Analysts now see Worley’s fair value at A$13.69, only slightly above the prior A$13.64. This reflects updated views on discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E after recent downgrades and lower price targets from Seaport Research, RBC Capital and Jefferies.WOR: Extended Buyback And Margin Resilience Will Support Future Earnings Quality
Narrative Update on Worley The analyst price target for Worley has been reduced from about A$14.52 to A$13.64, with analysts pointing to weaker underlying results, higher restructure costs and slightly lower assumptions for growth, margins and future P/E multiples as key drivers of the change. Analyst Commentary Recent research views on Worley have shifted more cautiously, with price targets reduced and ratings pulled back after the latest results and guidance.WOR: Extended Buyback And Underlying Margin Strength Will Support Future Earnings Quality
Analysts have reduced their price targets on Worley, with cuts from A$18 to A$13 and a move to A$12.37. These changes reflect concerns about higher restructure costs and a weaker underlying result, despite headline beats.Recent updates
Shareholder Returns
| WOR | AU Construction | AU Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 4.3% | -1.0% | 0.08% |
| 1Y | -2.2% | 43.7% | 3.1% |
Return vs Industry: WOR underperformed the Australian Construction industry which returned 43.7% over the past year.
Return vs Market: WOR underperformed the Australian Market which returned 3.1% over the past year.
Price Volatility
| WOR volatility | |
|---|---|
| WOR Average Weekly Movement | 5.3% |
| Construction Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 10.4% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.6% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.3% |
Stable Share Price: WOR has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Australian market.
Volatility Over Time: WOR's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1971 | 38,224 | Chris Ashton | www.worley.com |
Worley Limited provides professional services to the energy, chemicals, and resources sectors in the Americas, Europe, the Middle East, Africa, Australia, the Asia Pacific, and China. The company offers project delivery services, such as engineering, procurement and supply chain management, construction and fabrication, and installation and commissioning; asset performance services comprising operations and maintenance, and workflow optimization; and specialist and technology solutions. It also provides professional and consulting services comprising planning and investment, capital project support, digital solutions, and environment and sustainability consulting, as well as optimize, repurpose, and decommissioning.
Worley Limited Fundamentals Summary
| WOR fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | AU$6.11b |
| Earnings (TTM) | AU$345.00m |
| Revenue (TTM) | AU$11.14b |
Is WOR overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| WOR income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | AU$11.14b |
| Cost of Revenue | AU$10.34b |
| Gross Profit | AU$806.00m |
| Other Expenses | AU$461.00m |
| Earnings | AU$345.00m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Aug 26, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.70 |
| Gross Margin | 7.23% |
| Net Profit Margin | 3.10% |
| Debt/Equity Ratio | 42.6% |
How did WOR perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 16:06 |
| End of Day Share Price | 2026/05/25 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/06/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Worley Limited is covered by 24 analysts. 10 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Megan Kirby-Lewis | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Shaurya Visen | BofA Global Research |
| Cameron Needham | BofA Global Research |