SGL Carbon (SGL) Stock Overview
Manufactures and sells special graphite, carbon fiber, and composite products in Germany, rest of Europe, the United States, China, rest of Asia, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for SGL from our risk checks.
SGL Community Fair Values
Create NarrativeSee what 28 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
SGL Carbon SE Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €4.73 |
| 52 Week High | €4.90 |
| 52 Week Low | €2.56 |
| Beta | 1.24 |
| 1 Month Change | 2.83% |
| 3 Month Change | 21.62% |
| 1 Year Change | 29.99% |
| 3 Year Change | -45.22% |
| 5 Year Change | -32.50% |
| Change since IPO | -78.99% |
Recent News & Updates
Semiconductor And Nuclear Tailwinds Will Support Long Term Earnings Recovery
Catalysts About SGL Carbon SGL Carbon develops and supplies carbon and graphite based materials and components for applications in semiconductors, automotive, chemicals, energy, nuclear, defense and aerospace. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?SGL: Future Returns Will Hinge On Delivering Cautious Long Term Guidance
Narrative Update on SGL Carbon The analyst price target for SGL Carbon has moved slightly lower to about €3.43 from roughly €3.46, as analysts adjust their models to reflect the recent €0.07 trim in target highlighted in the latest Deutsche Bank research and updated assumptions for discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E. Analyst Commentary Recent research shows only modest recalibration of views on SGL Carbon, with price targets adjusted within a relatively tight range around the mid €3 level.SGL: Future Returns Will Depend On Executing At A Cautious Hold Stance
Analysts have nudged their view on SGL Carbon slightly higher, with the consensus price target moving from €3.65 to €3.77. This reflects updated assumptions on discount rates, revenue trends, profit margins and future P/E expectations.Recent updates
Shareholder Returns
| SGL | DE Electrical | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 7.1% | 6.9% | 2.8% |
| 1Y | 30.0% | 103.0% | 1.4% |
Return vs Industry: SGL underperformed the German Electrical industry which returned 106.6% over the past year.
Return vs Market: SGL exceeded the German Market which returned 2.6% over the past year.
Price Volatility
| SGL volatility | |
|---|---|
| SGL Average Weekly Movement | 7.5% |
| Electrical Industry Average Movement | 7.5% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: SGL has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: SGL's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1878 | 3,577 | Andreas Klein | www.sglcarbon.com |
SGL Carbon SE, together with its subsidiaries, manufactures and sells special graphite, carbon fiber, and composite products in Germany, rest of Europe, the United States, China, rest of Asia, and internationally. The company operates through four segments: Graphite Solutions, Process Technology, Carbon Fibers, and Composite Solutions. It offers products for automotive industries, including body and main part powertrains, motor blocks, and brake systems; carbon-ceramic brake discs; friction materials; gas diffusion layers and bipolar plates; carbon-ceramic brake discs; body shell components; friction materials; chassis components; gas diffusion layers and bipolar plates; and sealing materials.
SGL Carbon SE Fundamentals Summary
| SGL fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €577.73m |
| Earnings (TTM) | -€67.20m |
| Revenue (TTM) | €800.40m |
Is SGL overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SGL income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €800.40m |
| Cost of Revenue | €613.50m |
| Gross Profit | €186.90m |
| Other Expenses | €254.10m |
| Earnings | -€67.20m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Aug 06, 2026
| Earnings per share (EPS) | -0.55 |
| Gross Margin | 23.35% |
| Net Profit Margin | -8.40% |
| Debt/Equity Ratio | 48.9% |
How did SGL perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 15:33 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
SGL Carbon SE is covered by 16 analysts. 3 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Thomas Junghanns | Berenberg |
| Catharina Claes | Berenberg |
| Alexander Virgo | BofA Global Research |