Babcock International Group (BAB) Stock Overview
Engages in the design, development, manufacture, and integration of specialist systems for aerospace, defense, and security in the United Kingdom, rest of Europe, Africa, North America, Australasia, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for BAB from our risk checks.
BAB Community Fair Values
Create NarrativeSee what 99 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Babcock International Group PLC Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£10.64 |
| 52 Week High | UK£15.27 |
| 52 Week Low | UK£9.07 |
| Beta | 0.89 |
| 1 Month Change | -6.01% |
| 3 Month Change | -24.14% |
| 1 Year Change | 17.77% |
| 3 Year Change | 244.84% |
| 5 Year Change | 255.57% |
| Change since IPO | 209.52% |
Recent News & Updates
BAB: Future Defense Contract Support And Buybacks Will Drive Earnings Power
Analysts have trimmed their intrinsic value estimate for Babcock International Group slightly, with the fair value moving from £17.00 to £16.75. Street price targets cluster higher, around £14.00 to £15.00, as analysts factor in updated discount rates, revenue growth and profit margin assumptions.BAB: Defence Support Contracts And Citi Upgrade Will Drive Medium-Term Upside
Analysts have slightly increased their price target for Babcock International Group to £15.47 from £15.46, reflecting updated expectations for discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions following recent Street research. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts view the higher price target as better aligned with updated assumptions on discount rate and future P/E, suggesting the valuation framework now more closely matches their current expectations for the business.BAB: Defense Contract Extensions And Leadership Transition Will Support Future Earnings Power
Analysts have lifted their blended 12 month price target for Babcock International Group by £205, reflecting updated views on revenue growth, margins and valuation that have also led to recent upgrades and target increases from several banks, partly offset by a downgrade from one broker. Analyst Commentary Recent research points to a generally supportive stance from bullish analysts, with several highlighting valuation, execution and growth prospects as key areas of focus.Recent updates
Shareholder Returns
| BAB | GB Aerospace & Defense | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 11.1% | 8.9% | 2.5% |
| 1Y | 17.8% | 29.6% | 19.4% |
Return vs Industry: BAB underperformed the UK Aerospace & Defense industry which returned 29.6% over the past year.
Return vs Market: BAB underperformed the UK Market which returned 19.4% over the past year.
Price Volatility
| BAB volatility | |
|---|---|
| BAB Average Weekly Movement | 5.6% |
| Aerospace & Defense Industry Average Movement | 6.5% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.0% |
Stable Share Price: BAB has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: BAB's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1891 | 27,000 | David Lockwood | www.babcockinternational.com |
Babcock International Group PLC, together with its subsidiaries, engages in the design, development, manufacture, and integration of specialist systems for aerospace, defense, and security in the United Kingdom, rest of Europe, Africa, North America, Australasia, and internationally. It operates through four segments: Marine, Nuclear, Land, and Aviation. The company offers type 31 frigates, project lurcher, jackal contract, ground deployed advanced mortar system, general logistics vehicle, Babcock's LGE, and armored land cruiser 300.
Babcock International Group PLC Fundamentals Summary
| BAB fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£5.20b |
| Earnings (TTM) | UK£287.10m |
| Revenue (TTM) | UK£4.96b |
Is BAB overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| BAB income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | UK£4.96b |
| Cost of Revenue | UK£4.53b |
| Gross Profit | UK£426.10m |
| Other Expenses | UK£139.00m |
| Earnings | UK£287.10m |
Last Reported Earnings
Sep 30, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.59 |
| Gross Margin | 8.59% |
| Net Profit Margin | 5.79% |
| Debt/Equity Ratio | 104.4% |
How did BAB perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/24 02:38 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2025/09/30 |
| Annual Earnings | 2025/03/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Babcock International Group PLC is covered by 25 analysts. 9 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| George Mcwhirter | Berenberg |
| Allen Wells | BNP Paribas |
| Carlos Iranzo Peris | BofA Global Research |