Coeur Mining (CDE) Stock Overview
Operates as a gold and silver producer in the United States, Canada, and Mexico. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 5/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
CDE Community Fair Values
See what 135 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
Coeur Mining, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$17.63 |
| 52 Week High | US$27.77 |
| 52 Week Low | US$7.65 |
| Beta | 1.24 |
| 1 Month Change | -8.70% |
| 3 Month Change | -28.85% |
| 1 Year Change | 125.74% |
| 3 Year Change | 489.63% |
| 5 Year Change | 69.52% |
| Change since IPO | -93.33% |
Recent News & Updates
Coeur Mining's (NYSE:CDE) Solid Profits Have Weak Fundamentals
Coeur Mining, Inc.'s ( NYSE:CDE ) stock was strong after they recently reported robust earnings. However, our analysis...Coeur Mining: High-Yield Growth Without The Geopolitical Headaches
Summary Coeur Mining, Inc. maintains its Strong Buy rating with a 14% discount. CDE's "economic moat" is strengthening thanks to diversification and the effective use of capital expenditures. The article separately examines the effects of capital expenditures and the risks associated with integrating new assets. Although CDE's business margins declined in Q1 2026, this is likely a temporary phenomenon. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| CDE | US Metals and Mining | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.7% | 1.7% | 1.2% |
| 1Y | 125.7% | 85.5% | 28.7% |
Return vs Industry: CDE exceeded the US Metals and Mining industry which returned 85.5% over the past year.
Return vs Market: CDE exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| CDE volatility | |
|---|---|
| CDE Average Weekly Movement | 10.5% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 9.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: CDE has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: CDE's weekly volatility (10%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1928 | 2,620 | Mitch Krebs | www.coeur.com |
Coeur Mining, Inc. operates as a gold and silver producer in the United States, Canada, and Mexico. The company operates through Palmarejo, Rochester, Kensington, Wharf, Silvertip, and Las Chispas segments. It explores for gold, silver, zinc, lead, and other related metals.
Coeur Mining, Inc. Fundamentals Summary
| CDE fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$18.24b |
| Earnings (TTM) | US$799.28m |
| Revenue (TTM) | US$2.57b |
Is CDE overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| CDE income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$2.57b |
| Cost of Revenue | US$1.07b |
| Gross Profit | US$1.50b |
| Other Expenses | US$698.60m |
| Earnings | US$799.28m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.77 |
| Gross Margin | 58.37% |
| Net Profit Margin | 31.15% |
| Debt/Equity Ratio | 6.9% |
How did CDE perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does CDE pay a reliable dividends?
See CDE dividend history and benchmarks| Coeur Mining dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 22 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 10 2026 |
| Days until Ex dividend | 4 days |
| Days until Dividend pay date | 15 days |
Does CDE pay a reliable dividends?
See CDE dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 22:55 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Coeur Mining, Inc. is covered by 24 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Richard Gray | ATB Cormark |
| Kevin O'Halloran | BMO Capital Markets Equity Research |
| Adam Graf | B. Riley Securities, Inc. |