Banc of California (BANC) Stock Overview
Operates as the bank holding company for Banc of California that provides banking and treasury management services in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 3/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for BANC from our risk checks.
BANC Community Fair Values
Create NarrativeSee what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Banc of California, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$19.15 |
| 52 Week High | US$21.61 |
| 52 Week Low | US$13.24 |
| Beta | 0.98 |
| 1 Month Change | 2.13% |
| 3 Month Change | -2.40% |
| 1 Year Change | 36.79% |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 54.06% |
Recent News & Updates
BANC: Extended Buyback And Tighter Earnings Assumptions Will Support Future Repricing
Narrative Update The analyst price target for Banc of California has shifted by $1.50. Recent research cites updated assumptions for the discount rate, profit margin and future P/E as key drivers of the revised view.BANC: Extended Buyback And Improved Profit Outlook Will Support Future Repricing
The analyst price target for Banc of California has shifted modestly higher to $22.68 from $22.55, with analysts citing updated views on revenue growth, profit margins, and a lower assumed future P/E multiple as key drivers of the recalibration. Analyst Commentary Recent price target changes for Banc of California highlight a mix of optimism and caution, with adjustments in both directions over the past few months reflecting evolving views on execution, profitability, and valuation.BANC: Extended Buyback And Higher Dividend Will Support Future Repricing
Banc of California's updated analyst price target has moved slightly lower to about $22.55 from roughly $22.82, as analysts weigh recent price target adjustments alongside modest changes in assumed profit margin and future P/E levels. Analyst Commentary Recent research calls show a mix of optimism and caution around Banc of California, with several firms adjusting their price targets both higher and lower over the past few months.Recent updates
Shareholder Returns
| BANC | US Banks | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.7% | 2.2% | 1.2% |
| 1Y | 36.8% | 22.3% | 28.7% |
Return vs Industry: BANC exceeded the US Banks industry which returned 22.3% over the past year.
Return vs Market: BANC exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| BANC volatility | |
|---|---|
| BANC Average Weekly Movement | 3.9% |
| Banks Industry Average Movement | 3.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: BANC has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: BANC's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1941 | 1,904 | Jared Wolff | bancofcal.com |
Banc of California, Inc. operates as the bank holding company for Banc of California that provides banking and treasury management services in the United States. The company offers deposit products, including checking, savings, money market, demand, and retirement accounts, as well as time deposits, certificates of deposit, and safe deposit boxes. It also provides real estate loans, such as commercial real estate mortgage, multi-family, other residential real estate mortgage, and real estate construction and land loans; commercial loans and leases comprising lender finance, equipment finance, other asset-based, venture capital, secured business, warehouse, and other lending loans; and consumer loans.
Banc of California, Inc. Fundamentals Summary
| BANC fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$2.90b |
| Earnings (TTM) | US$207.46m |
| Revenue (TTM) | US$1.07b |
Is BANC overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| BANC income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$1.07b |
| Cost of Revenue | US$0 |
| Gross Profit | US$1.07b |
| Other Expenses | US$861.90m |
| Earnings | US$207.46m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.35 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | 19.40% |
| Debt/Equity Ratio | 98.8% |
How did BANC perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does BANC pay a reliable dividends?
See BANC dividend history and benchmarks| Banc of California dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 15 2026 |
| Dividend Pay Date | Jul 01 2026 |
| Days until Ex dividend | 19 days |
| Days until Dividend pay date | 35 days |
Does BANC pay a reliable dividends?
See BANC dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 22:00 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Banc of California, Inc. is covered by 25 analysts. 9 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Jared David Shaw | Barclays |
| Lana Chan | BMO Capital Markets Equity Research |
| Timothy Coffey | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |