PROG Holdings (PRG) Stock Overview
A financial technology holding company, provides payment options to consumers in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 4/6 |
Rewards
Risk Analysis
PRG Community Fair Values
See what 10 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
PROG Holdings, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$33.46 |
| 52 Week High | US$41.14 |
| 52 Week Low | US$25.80 |
| Beta | 1.83 |
| 1 Month Change | 6.46% |
| 3 Month Change | -9.76% |
| 1 Year Change | 18.11% |
| 3 Year Change | 0.81% |
| 5 Year Change | -36.53% |
| Change since IPO | 617.00% |
Recent News & Updates
PROG Holdings: Return To Growth
Summary PROG Holdings, Inc. is undervalued, returning to sustainable GMV and revenue growth through 2028, driven by the Purchasing Power acquisition and BNPL segment expansion. Management projects ~$614 million in free cash flow by 2028, enabling significant share repurchases and supporting a stable dividend policy. Purchasing Power is expected to comprise ~22.9% of PRG's revenue mix by 2028 and contribute ~$98 million in free cash flow. At a projected 12-15x P/E, PRG could reach a $55-$69 stock price by 2028, offering a potential total return of 56-95%. Read the full article on Seeking AlphaPRG: Higher 2026 Guidance And Dividend Growth Will Support Future Upside
Analysts have adjusted their price target on PROG Holdings to $57, up from $55. This reflects updated assumptions around discount rates, revenue growth, profit margins, and a future P/E of 11.18x.Recent updates
Shareholder Returns
| PRG | US Consumer Finance | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.9% | -0.3% | 1.1% |
| 1Y | 18.1% | 7.8% | 28.7% |
Return vs Industry: PRG exceeded the US Consumer Finance industry which returned 7.8% over the past year.
Return vs Market: PRG underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| PRG volatility | |
|---|---|
| PRG Average Weekly Movement | 9.0% |
| Consumer Finance Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: PRG has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: PRG's weekly volatility (9%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1955 | 1,235 | Steve Michaels | progholdings.com |
PROG Holdings, Inc., a financial technology holding company, provides payment options to consumers in the United States. The company operates through two segments: Progressive Leasing and Four. It owns Progressive Leasing, an in-store, app-based, and e-commerce point-of-sale lease-to-own solutions provider; and Four, which enables consumers of all credit backgrounds to pay for purchases over time through short-term, interest-free instalment buy-now-pay-later BNPL plans.
PROG Holdings, Inc. Fundamentals Summary
| PRG fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$1.34b |
| Earnings (TTM) | US$125.98m |
| Revenue (TTM) | US$2.48b |
Is PRG overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| PRG income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$2.48b |
| Cost of Revenue | US$1.62b |
| Gross Profit | US$863.49m |
| Other Expenses | US$737.51m |
| Earnings | US$125.98m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 3.14 |
| Gross Margin | 34.77% |
| Net Profit Margin | 5.07% |
| Debt/Equity Ratio | 120.9% |
How did PRG perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does PRG pay a reliable dividends?
See PRG dividend history and benchmarks| PROG Holdings dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 19 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 02 2026 |
| Days until Ex dividend | 6 days |
| Days until Dividend pay date | 8 days |
Does PRG pay a reliable dividends?
See PRG dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 11:02 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
PROG Holdings, Inc. is covered by 17 analysts. 8 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Alexander Maroccia | Berenberg |
| Jason Haas | BofA Global Research |
| Harold Goetsch | B. Riley Securities, Inc. |