K92 Mining (KNT) Stock Overview
Engages in the exploration and development of mineral deposits in Papua New Guinea. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 6/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
KNT Community Fair Values
See what 71 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
K92 Mining Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | CA$25.78 |
| 52 Week High | CA$33.45 |
| 52 Week Low | CA$14.13 |
| Beta | 1.28 |
| 1 Month Change | 5.10% |
| 3 Month Change | -22.28% |
| 1 Year Change | 80.91% |
| 3 Year Change | 333.28% |
| 5 Year Change | 218.27% |
| Change since IPO | 2,478.00% |
Recent News & Updates
KNT: Future Mine Expansions And Production Ramp Are Expected To Support Cash Flows
Analysts have raised their fair value estimate for K92 Mining from CA$29.00 to CA$32.00 after a recent Street price target increase to CA$38.50. They cited updated assumptions for discount rates, revenue growth and future P/E expectations.We Think That There Are Issues Underlying K92 Mining's (TSE:KNT) Earnings
K92 Mining Inc. ( TSE:KNT ) announced strong profits, but the stock was stagnant. Our analysis suggests that...KNT: High Grade Output And Drilling Success Will Support Future Repricing
Analysts have nudged their average price target for K92 Mining higher to CA$38.50, citing updated estimates that reflect slightly adjusted fair value assumptions, a marginally lower discount rate, and small tweaks to revenue growth, profit margin, and forward P/E expectations. Analyst Commentary Recent Street research on K92 Mining points to a cluster of bullish analysts revisiting their assumptions and setting higher fair value markers, reflected in the new CA$38.50 price target.Recent updates
Shareholder Returns
| KNT | CA Metals and Mining | CA Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.8% | 6.5% | 0.4% |
| 1Y | 80.9% | 95.1% | 33.0% |
Return vs Industry: KNT underperformed the Canadian Metals and Mining industry which returned 95.1% over the past year.
Return vs Market: KNT exceeded the Canadian Market which returned 33% over the past year.
Price Volatility
| KNT volatility | |
|---|---|
| KNT Average Weekly Movement | 8.5% |
| Metals and Mining Industry Average Movement | 11.6% |
| Market Average Movement | 10.1% |
| 10% most volatile stocks in CA Market | 17.6% |
| 10% least volatile stocks in CA Market | 3.8% |
Stable Share Price: KNT has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Canadian market.
Volatility Over Time: KNT's weekly volatility (9%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| n/a | n/a | John Lewins | www.k92mining.com |
K92 Mining Inc. engages in the exploration and development of mineral deposits in Papua New Guinea. The company primarily produces gold, copper, and silver. The company’s mineral properties include the Kainantu gold mine project that covers an area of approximately 830 square kilometers located in the Eastern Highlands province of Papua New Guinea; the Blue Lake gold-copper porphyry deposit located in Papua New Guinea; and Arakompa.
K92 Mining Inc. Fundamentals Summary
| KNT fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | CA$6.32b |
| Earnings (TTM) | CA$436.56m |
| Revenue (TTM) | CA$947.25m |
Is KNT overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| KNT income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$686.93m |
| Cost of Revenue | US$180.06m |
| Gross Profit | US$506.87m |
| Other Expenses | US$190.29m |
| Earnings | US$316.58m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.29 |
| Gross Margin | 73.79% |
| Net Profit Margin | 46.09% |
| Debt/Equity Ratio | 5.0% |
How did KNT perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 12:39 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
K92 Mining Inc. is covered by 23 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Richard Gray | ATB Cormark |
| Nicolas Dion | ATB Cormark |
| Bereket Berhe | Beacon Securities Limited |