Mips (MIPS) Stock Overview
Develops, manufactures, and sells helmet-based safety systems in North America, Europe, Sweden, Asia, and Australia. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 6/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for MIPS from our risk checks.
MIPS Community Fair Values
Create NarrativeSee what 27 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Mips AB (publ) Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | SEK 242.00 |
| 52 Week High | SEK 474.40 |
| 52 Week Low | SEK 206.00 |
| Beta | 1.59 |
| 1 Month Change | -11.09% |
| 3 Month Change | -0.49% |
| 1 Year Change | -41.23% |
| 3 Year Change | -56.30% |
| 5 Year Change | -63.91% |
| Change since IPO | 369.90% |
Recent News & Updates
MIPS: Headquarters Relocation And Product Momentum Will Support Future Upside Potential
Analysts now see fair value for Mips at SEK502.5, up from SEK492. This reflects small tweaks to assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E.Analysts Are Updating Their Mips AB (publ) (STO:MIPS) Estimates After Its First-Quarter Results
As you might know, Mips AB (publ) ( STO:MIPS ) recently reported its first-quarter numbers. It was a credible result...MIPS: Dividend Policy And Headquarters Move Will Support Future Upside Potential
Analysts have trimmed their price target for Mips from SEK 496.25 to SEK 492.00, reflecting updated assumptions for revenue growth, profit margins and future P/E multiples. What's in the News Mips intends to relocate its head office to Solna, and the Annual General Meeting on April 23, 2026 resolved to amend the articles of association so that general meetings may also be held there, alongside existing locations.Recent updates
Shareholder Returns
| MIPS | SE Leisure | SE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -4.7% | -1.6% | -0.2% |
| 1Y | -41.2% | -5.6% | 13.0% |
Return vs Industry: MIPS underperformed the Swedish Leisure industry which returned -5.6% over the past year.
Return vs Market: MIPS underperformed the Swedish Market which returned 13% over the past year.
Price Volatility
| MIPS volatility | |
|---|---|
| MIPS Average Weekly Movement | 6.2% |
| Leisure Industry Average Movement | 5.6% |
| Market Average Movement | 6.3% |
| 10% most volatile stocks in SE Market | 13.5% |
| 10% least volatile stocks in SE Market | 3.7% |
Stable Share Price: MIPS has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Swedish market.
Volatility Over Time: MIPS's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1996 | 125 | Max Strandwitz | mipscorp.com |
Mips AB (publ) develops, manufactures, and sells helmet-based safety systems in North America, Europe, Sweden, Asia, and Australia. The company provides sport helmets, which include bike, snow, equestrian, and team sports helmets, as well as other helmets, such as climbing, snowmobiling, and white-water rafting helmets; moto helmets comprising on-road and off-road helmets, including scooter, snowmobiling, car driving, and other helmets for travel and high speed activities; and safety helmets for construction, manufacturing, mining, and oil industries, as well as military, police force, and rescue services. Mips AB (publ) company was founded in 1996 and is headquartered in Täby, Sweden.
Mips AB (publ) Fundamentals Summary
| MIPS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | SEK 6.41b |
| Earnings (TTM) | SEK 130.00m |
| Revenue (TTM) | SEK 568.00m |
Is MIPS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MIPS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | SEK 568.00m |
| Cost of Revenue | SEK 154.00m |
| Gross Profit | SEK 414.00m |
| Other Expenses | SEK 284.00m |
| Earnings | SEK 130.00m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Jul 16, 2026
| Earnings per share (EPS) | 4.91 |
| Gross Margin | 72.89% |
| Net Profit Margin | 22.89% |
| Debt/Equity Ratio | 42.0% |
How did MIPS perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 20:05 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Mips AB (publ) is covered by 6 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| null null | ABG Sundal Collier |
| Emanuel Jansson | Danske Bank |
| Erik Granström | DNB Carnegie |