Healthcare Realty Trust (HR) Stock Overview
A real estate investment trust (REIT) that owns and operates medical outpatient buildings primarily located around market-leading hospital campuses. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 3/6 |
HR Community Fair Values
See what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Healthcare Realty Trust Incorporated Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$20.36 |
| 52 Week High | US$20.60 |
| 52 Week Low | US$14.09 |
| Beta | 0.82 |
| 1 Month Change | 8.82% |
| 3 Month Change | 10.23% |
| 1 Year Change | 41.88% |
| 3 Year Change | 12.99% |
| 5 Year Change | -32.89% |
| Change since IPO | 4.41% |
Recent News & Updates
Healthcare Realty Trust: Betting On Outpatient Demand Growth, Lower Operator Risk (Upgrade)
Summary Healthcare Realty Trust is well positioned in the outpatient medical REIT space, benefiting from macro trends like aging demographics and rising outpatient care demand. HR's growth is supported by a nationwide portfolio, strong tenant retention, and opportunities for property acquisitions and lease growth. Balance sheet risk is mitigated by competitive debt metrics and diversified asset exposure. Valuation remains attractive relative to peers, with technical patterns and forward P/FFO supporting a favorable risk/reward profile for income-focused investors. The dividend story is where this stock shows a lack of a compelling growth trend, along with thin AFFO coverage. Read the full article on Seeking AlphaHR: Share Repurchases And Auditor Change Will Support Balanced Future Outlook
Analysts have nudged their fair value estimate for Healthcare Realty Trust to $19.64 from $19.18, citing updated assumptions around discount rates, profit margins, and future P/E as the main drivers of the revised price target. What's in the News Updated 2026 earnings guidance now points to EPS in a range between a loss of $0.05 per share and a profit of $0.05 per share, matching the prior outlook for the year (Corporate guidance).Recent updates
Shareholder Returns
| HR | US Health Care REITs | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.2% | 1.3% | 1.1% |
| 1Y | 41.9% | 35.4% | 28.7% |
Return vs Industry: HR exceeded the US Health Care REITs industry which returned 35.4% over the past year.
Return vs Market: HR exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| HR volatility | |
|---|---|
| HR Average Weekly Movement | 2.8% |
| Health Care REITs Industry Average Movement | 4.0% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: HR has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: HR's weekly volatility (3%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1992 | 539 | Pete Scott | www.healthcarerealty.com |
Healthcare Realty Trust Incorporatedis a real estate investment trust (REIT) that owns and operates medical outpatient buildings primarily located around market-leading hospital campuses. The Company selectively grows its portfolio through property acquisition and development. As of September 30, 2025, the Company was invested in 579 real estate properties in 28 states totaling 33.6 million square feet and had an enterprise value of approximately 11.1 billion dollars, defined as equity market capitalization plus the principal amount of debt less cash.
Healthcare Realty Trust Incorporated Fundamentals Summary
| HR fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$7.14b |
| Earnings (TTM) | -US$203.81m |
| Revenue (TTM) | US$1.16b |
Is HR overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| HR income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$1.16b |
| Cost of Revenue | US$441.19m |
| Gross Profit | US$719.68m |
| Other Expenses | US$923.49m |
| Earnings | -US$203.81m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.59 |
| Gross Margin | 61.99% |
| Net Profit Margin | -17.56% |
| Debt/Equity Ratio | 91.3% |
How did HR perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 02:52 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Healthcare Realty Trust Incorporated is covered by 28 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| David AuBuchon | Baird |
| Connor Siversky | Berenberg |
| John Kim | BMO Capital Markets Equity Research |