MannKind (MNKD) Stock Overview
A biopharmaceutical company, focuses on the provision of various solutions for transforming chronic disease care. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 0/6 |
MNKD Community Fair Values
See what 22 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
MannKind Corporation Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$3.77 |
| 52 Week High | US$6.51 |
| 52 Week Low | US$2.23 |
| Beta | 1.04 |
| 1 Month Change | 32.75% |
| 3 Month Change | 24.22% |
| 1 Year Change | -9.16% |
| 3 Year Change | -15.47% |
| 5 Year Change | 4.43% |
| Change since IPO | -94.64% |
Recent News & Updates
MNKD: 2026 Pediatric Decision Will Shape Royalty Overhang And Rebound Potential
Analysts have updated their view on MannKind with a new fair value estimate of $4.75 per share, reflecting recent shifts in price targets as they balance concerns about Tyvaso DPI royalty risk against ongoing contributions from products like Furoscix and Afrezza. Analyst Commentary Recent research highlights a split in how professionals are valuing MannKind, with much of the debate centered on the durability of Tyvaso DPI royalties and how that uncertainty should be reflected in the share price.MannKind: It's Complicated
Summary MannKind Corporation remains a Hold, as revenue growth is increasingly reliant on niche assets like Furoscix and faces margin pressure. United Therapeutics' launch of Tresmi threatens MNKD’s Tyvaso DPI royalties, intensifying competitive risks and highlighting MNKD’s junior partner status. Pipeline prospects, including MNKD-201 and ralinepag DPI, offer potential but face significant clinical, commercial, and competitive hurdles. Elevated SG&A and R&D costs signal a strategic pivot, but MNKD must prove its ability to thrive independently of UTHR. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| MNKD | US Biotechs | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 11.5% | 1.2% | 1.6% |
| 1Y | -9.2% | 35.9% | 28.5% |
Return vs Industry: MNKD underperformed the US Biotechs industry which returned 35.8% over the past year.
Return vs Market: MNKD underperformed the US Market which returned 28.6% over the past year.
Price Volatility
| MNKD volatility | |
|---|---|
| MNKD Average Weekly Movement | 10.3% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: MNKD has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: MNKD's weekly volatility (10%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1991 | 592 | Michael Castagna | mannkindcorp.com |
MannKind Corporation, a biopharmaceutical company, focuses on the provision of various solutions for transforming chronic disease care. It develops and commercializes treatments that address serious unmet medical needs, including diabetes, pulmonary hypertension, and fluid overload in heart failure and chronic kidney disease. It offers Afrezza inhalation powder, an inhaled insulin used to improve glycemic control in adults with diabetes; and the V-Go wearable insulin delivery device, which provides continuous subcutaneous infusion of insulin in adults.
MannKind Corporation Fundamentals Summary
| MNKD fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$1.16b |
| Earnings (TTM) | -US$23.91m |
| Revenue (TTM) | US$360.78m |
Is MNKD overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MNKD income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$360.78m |
| Cost of Revenue | US$87.92m |
| Gross Profit | US$272.87m |
| Other Expenses | US$296.78m |
| Earnings | -US$23.91m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.077 |
| Gross Margin | 75.63% |
| Net Profit Margin | -6.63% |
| Debt/Equity Ratio | -538.4% |
How did MNKD perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 07:42 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
MannKind Corporation is covered by 27 analysts. 8 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Thomas Russo | Baird |
| Stephen V. Byrne | BofA Global Research |
| null null | BTIG |