Repligen (RGEN) Stock Overview
A life sciences company, develops and commercializes bioprocessing technologies and systems in North America, Europe, the Asia Pacific, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
RGEN Community Fair Values
See what 18 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Repligen Corporation Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$123.95 |
| 52 Week High | US$175.77 |
| 52 Week Low | US$100.99 |
| Beta | 1.09 |
| 1 Month Change | 5.76% |
| 3 Month Change | -0.82% |
| 1 Year Change | 4.98% |
| 3 Year Change | -25.89% |
| 5 Year Change | -30.28% |
| Change since IPO | 1,109.27% |
Recent News & Updates
Repligen Has A Cleaner Recovery Angle, But With High Valuation
Summary Repligen is recovering after a difficult 2024, with Q1 2026 revenue up 15% and 11% organic. Polymem, China, PAT, and the Transformation Office make the story cleaner, but execution still matters. I like Repligen's balance sheet, as it has plenty of liquidity with good cash flows to continue funding M&A deals or potential growth in Asia. Unfortunately, my main issue with RGEN is its expensive valuation, which leaves little margin of safety for investors at these levels. Read the full article on Seeking AlphaRGEN: Firmer Bioprocess Backdrop And Hubs Expansion Will Shape Long Term Outlook
Repligen's updated analyst price target of $142 reflects a largely unchanged fair value. Analysts point to a mix of reduced P/E assumptions and slightly stronger expectations for revenue growth and profitability, supported by recent research that highlights a firmer bioprocess backdrop and diversified growth drivers.RGEN: Recalibrated Street Expectations And Hubs Expansion Will Shape Long Term Outlook
Analysts now place Repligen's fair value at $142, a $2 adjustment that reflects a mix of recent price target cuts and increases as they weigh updated growth expectations, margins, and P/E assumptions from the latest round of Street research. Analyst Commentary The latest Street research on Repligen shows a split tape, with some firms lifting targets and others cutting them, which nets out to the modest US$2 bump in the aggregated fair value estimate to US$142.Recent updates
Shareholder Returns
| RGEN | US Life Sciences | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 7.7% | 9.4% | 1.6% |
| 1Y | 5.0% | 16.1% | 28.5% |
Return vs Industry: RGEN underperformed the US Life Sciences industry which returned 16.1% over the past year.
Return vs Market: RGEN underperformed the US Market which returned 28.5% over the past year.
Price Volatility
| RGEN volatility | |
|---|---|
| RGEN Average Weekly Movement | 7.5% |
| Life Sciences Industry Average Movement | 8.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: RGEN has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: RGEN's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1981 | 2,000 | Olivier Loeillot | www.repligen.com |
Repligen Corporation, a life sciences company, develops and commercializes bioprocessing technologies and systems in North America, Europe, the Asia Pacific, and internationally. The company’s products include hollow fiber consumables, KRM chromatography system, resins for new modalities, PATsmart MAVERICK and PATsmart MAVEN for real-time monitoring and control of critical bioprocess parameters, PATsmart REBEL, an at-line cell culture media analyzer; and PATsmart ZipChip, a high-resolution sample separations device, PATsmart SoloVPE slope spectroscopy system, and SoloVPE PLUS System. It offers Protien A ligands that are the binding components of Protein A affinity chromatography resins; and cell culture growth factor products.
Repligen Corporation Fundamentals Summary
| RGEN fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$6.99b |
| Earnings (TTM) | US$51.40m |
| Revenue (TTM) | US$763.34m |
Is RGEN overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| RGEN income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$763.34m |
| Cost of Revenue | US$357.71m |
| Gross Profit | US$405.63m |
| Other Expenses | US$354.23m |
| Earnings | US$51.40m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.91 |
| Gross Margin | 53.14% |
| Net Profit Margin | 6.73% |
| Debt/Equity Ratio | 26.0% |
How did RGEN perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 22:40 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Repligen Corporation is covered by 29 analysts. 21 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Luke Sergott | Barclays |
| Robert Wasserman | Benchmark Company |
| Hugo Solvet | BNP Paribas |