Dave (DAVE) Stock Overview
Provides various financial products and services through its financial services platform in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 5/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
DAVE Community Fair Values
See what 54 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Dave Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$228.46 |
| 52 Week High | US$287.69 |
| 52 Week Low | US$152.21 |
| Beta | 3.94 |
| 1 Month Change | -16.79% |
| 3 Month Change | 34.94% |
| 1 Year Change | 15.78% |
| 3 Year Change | 4,146.47% |
| 5 Year Change | -27.89% |
| Change since IPO | -27.15% |
Recent News & Updates
DAVE: 2026 Guidance And Liquidity Will Support A Mispriced Equity Story
Narrative Update on Dave Dave's updated analyst price target of $341.38, up from $321.13, reflects analysts' use of a lower future P/E estimate, along with their focus on recent Q4 results, 2026 guidance strength, added liquidity, and an expanded $300m buyback authorization cited across recent research. Analyst Commentary Recent Street research on Dave centers on how the latest Q4 results, 2025 performance versus guidance, and 2026 outlook feed into valuation, liquidity, and capital returns.DAVE: 2026 Guidance And Expanded Liquidity Framework Will Support Long Term Upside
Analysts have raised Dave's average price target by several tens of dollars to around the mid $300s. They cite stronger 2026 guidance, added liquidity, and recent research highlighting solid Q4 execution and member growth as key factors supporting the revised view.Recent updates
Shareholder Returns
| DAVE | US Consumer Finance | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -5.0% | -0.3% | 1.1% |
| 1Y | 15.8% | 7.8% | 28.7% |
Return vs Industry: DAVE exceeded the US Consumer Finance industry which returned 7.8% over the past year.
Return vs Market: DAVE underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| DAVE volatility | |
|---|---|
| DAVE Average Weekly Movement | 9.3% |
| Consumer Finance Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: DAVE has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: DAVE's weekly volatility (9%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2015 | 280 | Jason Wilk | dave.com |
Dave Inc. provides various financial products and services through its financial services platform in the United States. It offers Budget, personal financial management tool that helps members anticipate upcoming transactions and receive notifications by utilizing historical bank account data to identify recurring charges; ExtraCash, a form of a discretionary overdraft to bridge liquidity gaps between paycheck; Side Hustle, a job application portal to find supplemental or temporary work. The company also provides Dave Checking, a digital demand deposit account.
Dave Inc. Fundamentals Summary
| DAVE fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$2.90b |
| Earnings (TTM) | US$224.99m |
| Revenue (TTM) | US$604.62m |
Is DAVE overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| DAVE income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$604.62m |
| Cost of Revenue | US$168.67m |
| Gross Profit | US$435.95m |
| Other Expenses | US$210.96m |
| Earnings | US$224.99m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 17.70 |
| Gross Margin | 72.10% |
| Net Profit Margin | 37.21% |
| Debt/Equity Ratio | 131.4% |
How did DAVE perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 07:46 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Dave Inc. is covered by 13 analysts. 9 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Gary Prestopino | Barrington Research Associates, Inc. |
| Mark Palmer | Benchmark Company |
| Harold Goetsch | B. Riley Securities, Inc. |