PWR Holdings (PWH) Stock Overview
Engages in the design, prototyping, production, testing, validation, and sale of cooling products and solutions in Australia, the United States, the United Kingdom, Italy, Germany, France, Japan, Finland, Croatia, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
PWH Community Fair Values
See what 85 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
PWR Holdings Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | AU$9.44 |
| 52 Week High | AU$10.21 |
| 52 Week Low | AU$6.07 |
| Beta | 0.87 |
| 1 Month Change | 7.76% |
| 3 Month Change | -5.88% |
| 1 Year Change | 41.11% |
| 3 Year Change | 10.80% |
| 5 Year Change | 45.90% |
| Change since IPO | 225.52% |
Recent News & Updates
PWH: Medium Term Profile And Dividend Outlook Will Support Premium P E Level
Analysts have updated their view on PWR Holdings with a higher price target of A$10.40, citing confidence that the stock's premium valuation is supported by its medium term growth profile. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts point to the A$10.40 price target as support for the view that PWR Holdings can justify a premium valuation through its medium term growth profile.PWH: Medium Term Profile And Margins Will Support Premium P E Level
Analysts have updated their price target for PWR Holdings to A$10.40, reflecting fresh coverage that links the valuation to the company’s medium term growth profile and current premium P/E level. Analyst Commentary Analysts are aligning their views around the A$10.40 price target, linking it closely to PWR Holdings’ current premium P/E level and expectations around its medium term growth profile.PWH: Medium Term Profile And Margins Will Support Premium P E Rating
Analysts have nudged their price target for PWR Holdings higher to A$10.40 from A$9.79, citing refined assumptions around fair value, discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E to reflect what they describe as a solid medium term growth profile. Analyst Commentary Goldman Sachs has resumed coverage of PWR Holdings with a Buy rating and an A$10.40 price target, framing the current valuation as a premium that they see as aligned with the company’s medium term growth profile.Is It Too Late To Consider Buying PWR Holdings Limited (ASX:PWH)?
PWR Holdings Limited ( ASX:PWH ), is not the largest company out there, but it saw a double-digit share price rise of...PWH: Medium Term Profile And Margins Will Sustain Premium P E Multiple
Analysts have raised their price target on PWR Holdings to A$10.40, reflecting updated assumptions on discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E. They cite confidence that the stock's premium valuation is supported by its medium term growth profile.Recent updates
Shareholder Returns
| PWH | AU Auto Components | AU Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.5% | 3.9% | -0.3% |
| 1Y | 41.1% | -20.8% | 1.8% |
Return vs Industry: PWH exceeded the Australian Auto Components industry which returned -20.8% over the past year.
Return vs Market: PWH exceeded the Australian Market which returned 1.8% over the past year.
Price Volatility
| PWH volatility | |
|---|---|
| PWH Average Weekly Movement | 5.7% |
| Auto Components Industry Average Movement | 5.1% |
| Market Average Movement | 10.2% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.3% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.2% |
Stable Share Price: PWH has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Australian market.
Volatility Over Time: PWH's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1987 | 581 | Sharyn Williams | www.pwr.com.au |
PWR Holdings Limited engages in the design, prototyping, production, testing, validation, and sale of cooling products and solutions in Australia, the United States, the United Kingdom, Italy, Germany, France, Japan, Finland, Croatia, and internationally. It operates in two segments, PWR Performance Products and PWR C&R. The company offers tube and fin heat exchangers, bar and plate heat exchangers, additive manufacturing machines, liquid cold plates, brazed chassis, and micro matrix heat exchangers.
PWR Holdings Limited Fundamentals Summary
| PWH fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | AU$942.38m |
| Earnings (TTM) | AU$11.34m |
| Revenue (TTM) | AU$147.58m |
Is PWH overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| PWH income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | AU$147.58m |
| Cost of Revenue | AU$31.98m |
| Gross Profit | AU$115.61m |
| Other Expenses | AU$104.26m |
| Earnings | AU$11.34m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.11 |
| Gross Margin | 78.33% |
| Net Profit Margin | 7.69% |
| Debt/Equity Ratio | 22.7% |
How did PWH perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/29 15:18 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/06/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
PWR Holdings Limited is covered by 10 analysts. 8 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Chris Savage | Bell Potter |
| Damen Kloeckner | CLSA |
| Elijah Mayr | Goldman Sachs |