Mullen Group (MTL) Stock Overview
Provides a range of trucking and logistics services in Canada and the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 3/6 |
MTL Community Fair Values
See what 27 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Mullen Group Ltd. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | CA$21.80 |
| 52 Week High | CA$22.37 |
| 52 Week Low | CA$12.98 |
| Beta | 0.90 |
| 1 Month Change | 6.13% |
| 3 Month Change | 26.67% |
| 1 Year Change | 56.27% |
| 3 Year Change | 36.00% |
| 5 Year Change | 67.05% |
| Change since IPO | 1,353.33% |
Recent News & Updates
MTL: Higher Multiple Assumptions And Share Buybacks Will Guide Future Cash Flow Confidence
Analysts have lifted their targets on Mullen Group by CA$0.75 to CA$3 across several firms, reflecting updated views that are now captured in the unchanged fair value estimate and slightly revised discount rate and future P/E assumptions. Analyst Commentary Recent Street research on Mullen Group has centered on updated price targets clustered in a relatively narrow range, with adjustments captured in the current fair value estimate and modest tweaks to discount rate and future P/E assumptions.MTL: Higher Multiple Expectations And Buybacks Will Shape Future Cash Flow Confidence
Mullen Group’s updated fair value estimate has shifted from CA$18.90 to CA$21.30. This reflects a higher analyst price target following a series of recent target increases from multiple Canadian banks that cite stronger revenue growth expectations, a modestly adjusted discount rate, and a higher assumed future P/E multiple, partly offset by more conservative profit margin assumptions.Recent updates
Shareholder Returns
| MTL | CA Transportation | CA Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.3% | 1.1% | 0.4% |
| 1Y | 56.3% | 14.2% | 33.0% |
Return vs Industry: MTL exceeded the Canadian Transportation industry which returned 14.2% over the past year.
Return vs Market: MTL exceeded the Canadian Market which returned 32.9% over the past year.
Price Volatility
| MTL volatility | |
|---|---|
| MTL Average Weekly Movement | 3.7% |
| Transportation Industry Average Movement | 6.1% |
| Market Average Movement | 10.1% |
| 10% most volatile stocks in CA Market | 17.6% |
| 10% least volatile stocks in CA Market | 3.8% |
Stable Share Price: MTL has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Canadian market.
Volatility Over Time: MTL's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1949 | 8,622 | Murray Mullen | www.mullen-group.com |
Mullen Group Ltd. provides a range of trucking and logistics services in Canada and the United States. It operates through four segments: Less-Than-Truckload, Logistics & Warehousing, Specialized & Industrial Services, and U.S. & International Logistics. The Less-Than-Truckload segment delivers general freight, such as smaller shipments, packages, and parcels; and pharmaceutical and package products.
Mullen Group Ltd. Fundamentals Summary
| MTL fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | CA$2.09b |
| Earnings (TTM) | CA$94.43m |
| Revenue (TTM) | CA$2.18b |
Is MTL overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MTL income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | CA$2.18b |
| Cost of Revenue | CA$1.53b |
| Gross Profit | CA$655.57m |
| Other Expenses | CA$561.14m |
| Earnings | CA$94.43m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.98 |
| Gross Margin | 30.01% |
| Net Profit Margin | 4.32% |
| Debt/Equity Ratio | 69.4% |
How did MTL perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does MTL pay a reliable dividends?
See MTL dividend history and benchmarks| Mullen Group dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 29 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 15 2026 |
| Days until Ex dividend | 3 days |
| Days until Dividend pay date | 14 days |
Does MTL pay a reliable dividends?
See MTL dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 14:23 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Mullen Group Ltd. is covered by 18 analysts. 10 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Trevor Reynolds | Acumen Capital Finance Partners Limited |
| Dana Benner | ATB Cormark |
| David Ocampo | ATB Cormark Historical (Cormark Securities) |