OVH Groupe (OVH) Stock Overview
Provides public and private cloud, shared hosting, and dedicated server products and solutions worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for OVH from our risk checks.
OVH Community Fair Values
Create NarrativeSee what 20 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
OVH Groupe S.A. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €14.22 |
| 52 Week High | €14.64 |
| 52 Week Low | €6.67 |
| Beta | 1.09 |
| 1 Month Change | 36.60% |
| 3 Month Change | 54.23% |
| 1 Year Change | 1.50% |
| 3 Year Change | 36.08% |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | -27.83% |
Recent News & Updates
OVH: Weaker IT Spending And Geopolitics Will Pressure Shares Further
Analysts have trimmed their price target on OVH Groupe to €8.50 from €9.05, reflecting caution around challenging IT spending and geopolitical conditions. Analyst Commentary Bearish analysts have cut their stance on OVH Groupe, shifting to a more cautious view and lowering the price target to €8.50 from €9.05.OVH: Weaker IT Spending Will Pressure Shares Despite Sovereign Cloud Initiatives
Analysts have lowered their price target for OVH Groupe from €9.05 to €8.50, citing challenging IT spending trends and geopolitical headwinds as key reasons for the reset in expectations. Analyst Commentary Recent research updates reflect a more cautious stance on OVH Groupe, with the stock now viewed as carrying higher execution and growth risks than previously assumed.OVH: Weaker IT Spending And Geopolitical Risks Will Pressure Shares
Analysts have trimmed their price target on OVH Groupe to €8.50 from €9.05, reflecting updated fair value and margin assumptions, as well as concerns around softer IT spending and geopolitical risks. Analyst Commentary Bearish analysts have taken a more cautious stance on OVH Groupe, with the latest price target of €8.50 framed against softer IT spending trends and geopolitical uncertainty.Recent updates
Shareholder Returns
| OVH | FR IT | FR Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 21.1% | 0.4% | 1.1% |
| 1Y | 1.5% | -25.4% | 2.0% |
Return vs Industry: OVH exceeded the French IT industry which returned -25.4% over the past year.
Return vs Market: OVH matched the French Market which returned 2% over the past year.
Price Volatility
| OVH volatility | |
|---|---|
| OVH Average Weekly Movement | 7.6% |
| IT Industry Average Movement | 4.7% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in FR Market | 11.0% |
| 10% least volatile stocks in FR Market | 2.9% |
Stable Share Price: OVH has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the French market.
Volatility Over Time: OVH's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1999 | 3,159 | Octave Klaba | www.ovhcloud.com |
OVH Groupe S.A. provides public and private cloud, shared hosting, and dedicated server products and solutions worldwide. The company operates through Private Cloud, Public Cloud, and Web Cloud & Other segments. It offers Bare Metal Cloud that provides dedicated servers; Hosted Private Cloud, which offers servers fully managed by OVHcloud, such as operating system and the virtualization layer; Public Cloud that provides cloud computing services on shared servers; and web cloud services.
OVH Groupe S.A. Fundamentals Summary
| OVH fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €2.14b |
| Earnings (TTM) | -€900.00k |
| Revenue (TTM) | €1.10b |
Is OVH overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| OVH income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €1.10b |
| Cost of Revenue | €293.30m |
| Gross Profit | €810.60m |
| Other Expenses | €811.50m |
| Earnings | -€900.00k |
Last Reported Earnings
Feb 28, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.006 |
| Gross Margin | 73.43% |
| Net Profit Margin | -0.081% |
| Debt/Equity Ratio | 4,384.5% |
How did OVH perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 00:44 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/02/28 |
| Annual Earnings | 2025/08/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
OVH Groupe S.A. is covered by 13 analysts. 10 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Derric Marcon | Bernstein |
| Stefan Julien Slowinski | BNP Paribas |
| Ines Mao | BNP Paribas |