Seatrium (5E2) Stock Overview
Provides engineering solutions to the offshore, marine, and energy industries. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 1/6 |
5E2 Community Fair Values
See what 82 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Seatrium Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | S$2.21 |
| 52 Week High | S$2.51 |
| 52 Week Low | S$1.99 |
| Beta | 0.28 |
| 1 Month Change | -8.30% |
| 3 Month Change | -1.78% |
| 1 Year Change | 8.33% |
| 3 Year Change | -9.43% |
| 5 Year Change | -44.75% |
| Change since IPO | -92.63% |
Recent News & Updates
5E2: FSRU Conversions And Newbuild Deliveries Will Support Future Upside Potential
Analysts have trimmed their fair value estimate for Seatrium slightly to about SGD2.78, reflecting small adjustments to the discount rate, revenue and margin assumptions, as well as a modest change in expected future P/E levels. What's in the News Singapore High Court approved Seatrium's Deferred Prosecution Agreement related to Operation Car Wash, with a financial penalty of US$110.0 million, of which up to US$53.0 million already paid to Brazilian authorities can be credited, leaving US$57.0 million (about SGD73.3 million) payable to Singapore authorities, with provisions already made in FY2025 accounts and no stated material impact on net earnings or net tangible asset per share for FY2026 (Regulatory authority announcement).5E2: FSRU Contract Wins And Deliveries Will Support Future Upside Potential
Analysts have slightly increased their price target for Seatrium to reflect a marginally adjusted fair value estimate of SGD 2.78, along with a small change in the assumed future P/E multiple and discount rate. What's in the News Seatrium secured a new contract from Karpowership to convert an LNG carrier into a Floating Storage Regasification Unit, described as Karpowership’s first high capacity FSRU with regasification of up to 600 million standard cubic feet per day, and bringing Seatrium’s FSRU and FSU conversion track record to 23 completed projects (Key Developments).5E2: FSRU Expansion And Offshore Wind Deliveries Will Support Future Upside Potential
Analysts have inched up their Seatrium price target from SGD2.73 to SGD2.78, reflecting refreshed assumptions around discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E, without a clear consensus shift in one single driver. What's in the News Seatrium secured a new contract from Karpowership to convert an LNG carrier into a Floating Storage Regasification Unit, described as Karpowership’s first high capacity FSRU with planned regasification of up to 600 million standard cubic feet per day, with work scheduled to start in the third quarter of 2026 (Client announcement).We Think That There Are Issues Underlying Seatrium's (SGX:5E2) Earnings
Seatrium Limited's ( SGX:5E2 ) robust earnings report didn't manage to move the market for its stock. Our analysis...Recent updates
Shareholder Returns
| 5E2 | SG Machinery | SG Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.3% | -3.6% | 0.4% |
| 1Y | 8.3% | 61.3% | 29.6% |
Return vs Industry: 5E2 underperformed the SG Machinery industry which returned 61.3% over the past year.
Return vs Market: 5E2 underperformed the SG Market which returned 29.6% over the past year.
Price Volatility
| 5E2 volatility | |
|---|---|
| 5E2 Average Weekly Movement | 4.1% |
| Machinery Industry Average Movement | 7.9% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in SG Market | 14.3% |
| 10% least volatile stocks in SG Market | 2.7% |
Stable Share Price: 5E2 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the SG market.
Volatility Over Time: 5E2's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1963 | 24,000 | Chris Ong | www.seatrium.com |
Seatrium Limited provides engineering solutions to the offshore, marine, and energy industries. It operates through Rigs & floaters, Repairs & upgrades, Offshore platforms and Specialised shipbuilding; Ship chartering; and Others segments. The company engages in the turnkey design, engineering, procurement, construction, and commissioning of offshore newbuilding and conversions; FSOs, FPSOs, FDPSOs, FPUs, and MOPUs; gas terminals, FLNGs, FSRUs, and Gravifloat; offshore oil and gas fixed platforms; onshore LNG and plant modules; jack-ups, semi-submersibles, and drill ships; and TLPs, SPARs, and SSP solutions.
Seatrium Limited Fundamentals Summary
| 5E2 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | S$7.47b |
| Earnings (TTM) | S$323.62m |
| Revenue (TTM) | S$11.47b |
Is 5E2 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 5E2 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | S$11.47b |
| Cost of Revenue | S$10.62b |
| Gross Profit | S$847.60m |
| Other Expenses | S$523.98m |
| Earnings | S$323.62m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
May 29, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.096 |
| Gross Margin | 7.39% |
| Net Profit Margin | 2.82% |
| Debt/Equity Ratio | 36.2% |
How did 5E2 perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 16:54 |
| End of Day Share Price | 2026/05/25 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Seatrium Limited is covered by 24 analysts. 10 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Khir Goh | AmInvestment Bank Berhad |
| Clement Chen | Barclays |
| Nathan Gee | BofA Global Research |