S&T Bancorp (STBA) Stock Overview
Operates as the bank holding company for S&T Bank that provides retail and commercial banking products and services to consumer, commercial, and small businesses in Pennsylvania and Ohio. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 4/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for STBA from our risk checks.
STBA Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
S&T Bancorp, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$44.86 |
| 52 Week High | US$45.36 |
| 52 Week Low | US$34.01 |
| Beta | 0.85 |
| 1 Month Change | 3.79% |
| 3 Month Change | 4.01% |
| 1 Year Change | 22.94% |
| 3 Year Change | 62.48% |
| 5 Year Change | 32.21% |
| Change since IPO | 820.21% |
Recent News & Updates
STBA: Neutral Stance Will Weigh Future Returns Against Uncertain Deal Activity
Analysts have raised their fair value estimate for S&T Bancorp by about $1 to $45.67, citing the new $47 Street price target as well as updated assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E. Analyst Commentary Recent coverage has centered on a Neutral stance with a US$47 price target, which is close to the updated fair value estimate.STBA: Neutral Outlook Suggests Returns Will Track Execution On Deal Decisions
Analysts now peg S&T Bancorp's price target at $47, aligning with their updated assumptions on revenue growth, margins and future P/E, while highlighting ongoing uncertainty around potential deal activity as a key swing factor for the shares. Analyst Commentary Recent coverage initiations frame S&T Bancorp as fairly valued around US$47, with analysts signaling a balanced view on upside potential and execution risks.STBA: Buybacks And Sound Quarter Will Support Returns As Deal Uncertainty Persists
Narrative Update on S&T Bancorp The analyst price target for S&T Bancorp has been adjusted slightly lower from $45.00 to about $44.67 as analysts factor in recent initiations at Neutral with a $47 price target and ongoing uncertainty around potential deal activity, while still reflecting relatively steady assumptions for growth, margins, and future P/E. Analyst Commentary Recent research on S&T Bancorp presents a mix of cautious and constructive views, with targets and ratings reflecting both confidence in current execution and reservations around potential deal activity.Recent updates
Shareholder Returns
| STBA | US Banks | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.3% | 2.4% | 1.1% |
| 1Y | 22.9% | 22.3% | 28.7% |
Return vs Industry: STBA matched the US Banks industry which returned 22.3% over the past year.
Return vs Market: STBA underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| STBA volatility | |
|---|---|
| STBA Average Weekly Movement | 2.9% |
| Banks Industry Average Movement | 3.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: STBA has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: STBA's weekly volatility (3%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1902 | 1,209 | Chris McComish | www.stbancorp.com |
S&T Bancorp, Inc. operates as the bank holding company for S&T Bank that provides retail and commercial banking products and services to consumer, commercial, and small businesses in Pennsylvania and Ohio. It accepts time and demand deposits; originates commercial and consumer loans; and cash management, brokerage, and trust services, as well as act as guardian of employee benefits. The company also manages private investment accounts for individuals and institutions.
S&T Bancorp, Inc. Fundamentals Summary
| STBA fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$1.61b |
| Earnings (TTM) | US$135.90m |
| Revenue (TTM) | US$398.66m |
Is STBA overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| STBA income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$398.66m |
| Cost of Revenue | US$0 |
| Gross Profit | US$398.66m |
| Other Expenses | US$262.76m |
| Earnings | US$135.90m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 3.78 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | 34.09% |
| Debt/Equity Ratio | 13.0% |
How did STBA perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does STBA pay a reliable dividends?
See STBA dividend history and benchmarks| S&T Bancorp dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 14 2026 |
| Dividend Pay Date | May 28 2026 |
| Days until Ex dividend | 12 days |
| Days until Dividend pay date | 2 days |
Does STBA pay a reliable dividends?
See STBA dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 16:56 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
S&T Bancorp, Inc. is covered by 15 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Daniel Cardenas | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |
| Andrew Stapp | B. Riley Securities, Inc. |
| Jacob Civiello | D.A. Davidson & Co. |