Simpson Manufacturing (SSD) Stock Overview
Designs, engineers, manufactures, and sells structural solutions for wood, concrete, and steel connections in the North America, Europe, and the Asia Pacific. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 5/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for SSD from our risk checks.
SSD Community Fair Values
Create NarrativeSee what 12 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Simpson Manufacturing Co., Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$189.74 |
| 52 Week High | US$211.98 |
| 52 Week Low | US$151.38 |
| Beta | 1.34 |
| 1 Month Change | 0.55% |
| 3 Month Change | -1.98% |
| 1 Year Change | 21.86% |
| 3 Year Change | 49.87% |
| 5 Year Change | 71.94% |
| Change since IPO | 6,159.46% |
Recent News & Updates
SSD: Recent Buybacks And Dividend Policy Will Support Future Upside Potential
Simpson Manufacturing's analyst price target has shifted as recent updates from firms that raised targets by $4 to $12 and one that trimmed its view by $6 have led analysts to refine their outlook based on fresh coverage and updated company assessments. Analyst Commentary Bullish and bearish analysts are looking at the same set of recent price target moves and coming to different conclusions about what they signal for Simpson Manufacturing's valuation and execution risk.SSD: Recent Buybacks And Dividend Policy Will Support Future Upside Potential
Analysts have lifted their average price target on Simpson Manufacturing to $217.80 from $210.20, reflecting updated views on fair value, discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E following recent research moves across several firms. Analyst Commentary Recent price target changes on Simpson Manufacturing show a tight cluster of revisions, with several research shops adjusting their models around revenue growth, margins and the multiples they are willing to apply.SSD: Recent Buybacks And Execution Track Record Will Support Future Upside Potential
Simpson Manufacturing's fair value estimate has been trimmed by about $3 to $210.20 as analysts weigh mixed recent price target moves, including a $6 cut at one firm, fresh bullish initiations, and earlier target increases from others. Analyst Commentary Recent research on Simpson Manufacturing highlights a split view, with some analysts turning more constructive while others are tempering expectations.Recent updates
Shareholder Returns
| SSD | US Building | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.6% | 2.8% | 1.8% |
| 1Y | 21.9% | 5.9% | 28.4% |
Return vs Industry: SSD exceeded the US Building industry which returned 5.9% over the past year.
Return vs Market: SSD underperformed the US Market which returned 28.4% over the past year.
Price Volatility
| SSD volatility | |
|---|---|
| SSD Average Weekly Movement | 4.2% |
| Building Industry Average Movement | 6.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: SSD has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: SSD's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1956 | 5,545 | Mike Olosky | www.simpsonmfg.com |
Simpson Manufacturing Co., Inc., together with its subsidiaries, designs, engineers, manufactures, and sells structural solutions for wood, concrete, and steel connections in the North America, Europe, and the Asia Pacific. The company provides structural products for wood construction, such as connectors, fasteners, and lateral-force resisting systems; anchor, repair, protection and strengthening products including coatings, sealers, mortars, fiberglass and fiber-reinforced polymer systems and asphalt products. In addition, the company offers engineering and design services, as well as software solutions.
Simpson Manufacturing Co., Inc. Fundamentals Summary
| SSD fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$7.87b |
| Earnings (TTM) | US$355.42m |
| Revenue (TTM) | US$2.38b |
Is SSD overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SSD income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$2.38b |
| Cost of Revenue | US$1.30b |
| Gross Profit | US$1.08b |
| Other Expenses | US$729.52m |
| Earnings | US$355.42m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 8.64 |
| Gross Margin | 45.55% |
| Net Profit Margin | 14.92% |
| Debt/Equity Ratio | 17.8% |
How did SSD perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does SSD pay a reliable dividends?
See SSD dividend history and benchmarks| Simpson Manufacturing dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jul 02 2026 |
| Dividend Pay Date | Jul 23 2026 |
| Days until Ex dividend | 33 days |
| Days until Dividend pay date | 54 days |
Does SSD pay a reliable dividends?
See SSD dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/29 22:07 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Simpson Manufacturing Co., Inc. is covered by 9 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Timothy Wojs | Baird |
| Daniel Moore | CJS Securities, Inc. |
| Kurt Yinger | D.A. Davidson & Co. |