Choice Hotels International (CHH) Stock Overview
Operates as a hotel franchisor in the United States and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 3/6 |
Rewards
Risk Analysis
CHH Community Fair Values
See what 7 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Choice Hotels International, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$113.71 |
| 52 Week High | US$136.45 |
| 52 Week Low | US$84.04 |
| Beta | 0.65 |
| 1 Month Change | -4.50% |
| 3 Month Change | 5.85% |
| 1 Year Change | -13.05% |
| 3 Year Change | -2.51% |
| 5 Year Change | -5.23% |
| Change since IPO | 1,237.76% |
Recent News & Updates
CHH: Mixed Rating Shifts And Brand Expansion Will Shape A Balanced Outlook
Analysts have trimmed the fair value estimate for Choice Hotels International to $112.53 from $114.13. This reflects recent price target cuts and mixed views on growth, margins, and future P/E assumptions across the latest research updates.Choice Hotels: Becoming Positive On AI Adoption And Asset-Light Shift (Rating Upgrade)
Summary I've upgraded Choice Hotels International to 'Buy' after analyzing its AI initiatives and capital-light model transition. CHH's EasyBid tool, introduced in early May, has already eased CHH's service friction and enhanced its lead-to-reservation capture rate. The firm is becoming less capital-intensive. Its FY2026 CAPEX guidance implies a 70% drop, and it's targeting a 60%-65% free cash conversion this year. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| CHH | US Hospitality | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 7.1% | 2.0% | 2.5% |
| 1Y | -13.0% | -7.2% | 26.4% |
Return vs Industry: CHH underperformed the US Hospitality industry which returned -4.4% over the past year.
Return vs Market: CHH underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| CHH volatility | |
|---|---|
| CHH Average Weekly Movement | 6.6% |
| Hospitality Industry Average Movement | 7.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: CHH has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: CHH's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1939 | 1,754 | Dominic Dragisich | www.choicehotels.com |
Choice Hotels International, Inc., together with its subsidiaries, operates as a hotel franchisor in the United States and internationally. It operates through Hotel Franchising & Management and Corporate & Other segments. The company franchises lodging properties under the Comfort Inn, Comfort Suites, Quality, Clarion, Clarion Pointe, Sleep Inn, Ascend Collection, Econo Lodge, Rodeway Inn, MainStay Suites, Suburban Studios, WoodSpring Suites, Everhome Suites, Cambria Hotels, Radisson Blu, Radisson RED, Radisson, Park Plaza, Country Inn & Suites by Radisson, Radisson Inn & Suites, Park Inn by Radisson, Radisson Individuals, and Radisson Collection brand names.
Choice Hotels International, Inc. Fundamentals Summary
| CHH fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$5.10b |
| Earnings (TTM) | US$344.08m |
| Revenue (TTM) | US$987.82m |
Is CHH overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| CHH income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$987.82m |
| Cost of Revenue | US$94.28m |
| Gross Profit | US$893.55m |
| Other Expenses | US$549.47m |
| Earnings | US$344.08m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 7.63 |
| Gross Margin | 90.46% |
| Net Profit Margin | 34.83% |
| Debt/Equity Ratio | 1,457.7% |
How did CHH perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does CHH pay a reliable dividends?
See CHH dividend history and benchmarks| Choice Hotels International dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jul 01 2026 |
| Dividend Pay Date | Jul 15 2026 |
| Days until Ex dividend | 35 days |
| Days until Dividend pay date | 49 days |
Does CHH pay a reliable dividends?
See CHH dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 06:38 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Choice Hotels International, Inc. is covered by 28 analysts. 11 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Michael Bellisario | Baird |
| Felicia Kantor Hendrix | Barclays |
| Brandt Montour | Barclays |