JOYY (JOYY) Stock Overview
Engages in the provision of social product matrix and communication technology. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 2/6 |
JOYY Community Fair Values
See what 13 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
JOYY Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$54.42 |
| 52 Week High | US$70.96 |
| 52 Week Low | US$42.00 |
| Beta | 0.43 |
| 1 Month Change | -7.35% |
| 3 Month Change | -11.87% |
| 1 Year Change | 24.70% |
| 3 Year Change | 92.91% |
| 5 Year Change | -29.28% |
| Change since IPO | 381.17% |
Recent News & Updates
JOYY: 2026 Topline And Profit Execution Will Drive Bullish Repricing
Analysts nudged the JOYY fair value estimate slightly lower, trimming the implied price target by about $0.17. They cited expectations that the stock story could gradually pivot toward fundamentals as topline and adjusted operating profit trends evolve.JOYY: Fundamentals Reset And 2026 Cash Returns And Profit Trends Will Shape Outlook
Narrative Update on JOYY The analyst price target for JOYY is now set at $80, with analysts pointing to a reset valuation, a shift toward fundamentals, and expectations for revived topline and adjusted operating profit growth in 2026 as key drivers of the updated view. Analyst Commentary Recent commentary highlights a reset in expectations for JOYY, with the current US$80 price target framed around a shift away from a yield focused story toward one that is more closely tied to fundamentals.JOYY: Fundamentals Reset And 2026 Profit Revival Prospects Will Shape Balanced Outlook
Narrative Update on JOYY Analysts have kept JOYY's fair value view steady at $64.00 while updating their assumptions, citing recent Street research that highlights an $80.00 target and a potential shift in the story toward fundamentals as topline and adjusted operating profit growth are expected to revive in 2026. Analyst Commentary Recent Street research frames JOYY as being in the middle of a narrative reset, with attention shifting toward whether the business can support a fundamentals-driven story after the valuation reset in 2025.Recent updates
Shareholder Returns
| JOYY | US Interactive Media and Services | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -4.9% | -2.8% | 1.1% |
| 1Y | 24.7% | 67.7% | 28.7% |
Return vs Industry: JOYY underperformed the US Interactive Media and Services industry which returned 67.7% over the past year.
Return vs Market: JOYY underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| JOYY volatility | |
|---|---|
| JOYY Average Weekly Movement | 3.9% |
| Interactive Media and Services Industry Average Movement | 8.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: JOYY has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: JOYY's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2005 | 5,421 | Ting Li | joyy.sg |
JOYY Inc., together with its subsidiaries, engages in the provision of social product matrix and communication technology. It operates through two segments, BIGO and All Other. The company operates Bigo Live, a social live streaming platform that provides an interactive online stage for users to host and watch live streaming sessions, share their life moments, showcase their talents, and interact with people; imo, an instant messenger platform that provides audio and video communication services; and Likee, a short video social platform, which enables users to discover, create, and share short videos, with video creation tools and personalized feeds.
JOYY Inc. Fundamentals Summary
| JOYY fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$2.72b |
| Earnings (TTM) | US$221.13m |
| Revenue (TTM) | US$2.12b |
Is JOYY overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| JOYY income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$2.12b |
| Cost of Revenue | US$1.36b |
| Gross Profit | US$762.63m |
| Other Expenses | US$541.51m |
| Earnings | US$221.13m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
May 25, 2026
| Earnings per share (EPS) | 4.42 |
| Gross Margin | 35.90% |
| Net Profit Margin | 10.41% |
| Debt/Equity Ratio | 0.2% |
How did JOYY perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 03:33 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
JOYY Inc. is covered by 33 analysts. 14 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Alicia Yap | Barclays |
| Yanfang Jiang | Benchmark Company |
| Lei Zhang | BofA Global Research |