MACOM Technology Solutions Holdings (MTSI) Stock Overview
Provides analog semiconductor solutions for use in wireless and wireline applications across the radio frequency (RF), microwave, millimeter wave, and lightwave spectrum. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 6/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
MTSI Community Fair Values
See what 24 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
MACOM Technology Solutions Holdings, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$364.64 |
| 52 Week High | US$418.90 |
| 52 Week Low | US$118.16 |
| Beta | 1.6 |
| 1 Month Change | 28.31% |
| 3 Month Change | 41.04% |
| 1 Year Change | 199.84% |
| 3 Year Change | 495.53% |
| 5 Year Change | 519.82% |
| Change since IPO | 1,674.40% |
Recent News & Updates
MACOM Technology Solutions: Amplifiers To Sustain Data Center Growth
Summary Macoms's competitive advantage stems from its LPO technology and a strong product roadmap, but faces intense product development competition. Data Center segment growth is robust, driven by AI data center buildouts, rising data volumes, and demand for high-speed optical transceivers. Our DCF valuation indicates 24% downside, as the stock price has risen by over 204% the past year, making it expensive to invest at the moment. Read the full article on Seeking AlphaMTSI: Future Returns Will Depend On AI Optics Execution And Richer P E Multiple
Analysts have lifted their aggregate price targets for MACOM Technology Solutions Holdings by about $110, citing updated assumptions for higher revenue growth, stronger profit margins, and a richer future P/E multiple. Analyst Commentary Recent research on MACOM Technology Solutions Holdings clusters around higher price targets, with analysts updating their models on revenue potential, margin profile, and valuation multiples.Recent updates
Shareholder Returns
| MTSI | US Semiconductor | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -5.5% | 3.7% | 1.6% |
| 1Y | 199.8% | 112.4% | 28.5% |
Return vs Industry: MTSI exceeded the US Semiconductor industry which returned 112% over the past year.
Return vs Market: MTSI exceeded the US Market which returned 28.6% over the past year.
Price Volatility
| MTSI volatility | |
|---|---|
| MTSI Average Weekly Movement | 8.7% |
| Semiconductor Industry Average Movement | 11.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: MTSI has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: MTSI's weekly volatility (9%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1950 | 2,000 | Steve Daly | www.macom.com |
MACOM Technology Solutions Holdings, Inc., together with its subsidiaries, provides analog semiconductor solutions for use in wireless and wireline applications across the radio frequency (RF), microwave, millimeter wave, and lightwave spectrum. The company offers a portfolio of standard and custom devices, including integrated circuits, multi-chip modules, diodes, amplifiers, switches and switch limiters, passive and active components, and subsystems. Its semiconductor products are electronic components that are incorporated in electronic systems, such as wireless base stations, optical networks, radar and medical systems, satellite networks, and test and measurement applications.
MACOM Technology Solutions Holdings, Inc. Fundamentals Summary
| MTSI fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$27.82b |
| Earnings (TTM) | US$176.75m |
| Revenue (TTM) | US$1.07b |
Is MTSI overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MTSI income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$1.07b |
| Cost of Revenue | US$475.87m |
| Gross Profit | US$597.95m |
| Other Expenses | US$421.20m |
| Earnings | US$176.75m |
Last Reported Earnings
Apr 03, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 2.32 |
| Gross Margin | 55.68% |
| Net Profit Margin | 16.46% |
| Debt/Equity Ratio | 26.6% |
How did MTSI perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 23:25 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/04/03 |
| Annual Earnings | 2025/10/03 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
MACOM Technology Solutions Holdings, Inc. is covered by 21 analysts. 14 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Thomas O'Malley | Barclays |
| Blayne Curtis | Barclays |
| Karl Ackerman | BNP Paribas |