Materialise (MTLS) Stock Overview
Provides additive manufacturing and medical software tools, and 3D printing services in the Americas, Europe, Africa, and the Asia-Pacific. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for MTLS from our risk checks.
MTLS Community Fair Values
Create NarrativeSee what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Materialise NV Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$5.90 |
| 52 Week High | US$6.80 |
| 52 Week Low | US$4.78 |
| Beta | 1.28 |
| 1 Month Change | 13.24% |
| 3 Month Change | 13.46% |
| 1 Year Change | 16.37% |
| 3 Year Change | -39.55% |
| 5 Year Change | -78.14% |
| Change since IPO | -50.42% |
Recent News & Updates
Cloud Software And Medical Constraints Will Pressure 3D Printing Adoption Yet Offer Gradual Upside
Catalysts About Materialise Materialise provides software and manufacturing solutions for 3D printing, with a particular focus on medical applications, industrial production and related services. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?Materialise: The Medical Segment Alone Makes This A Buy
Summary Materialise receives a 'Buy' rating, driven by robust growth in its medical segment despite weakness in software and manufacturing. MTLS's medical segment boasts a 4-year CAGR of 16%, with management guiding for continued strong growth through FY2026. The company maintains a fortress balance sheet with €71m net cash and trades at a significant discount to sector peers on EV/Sales and EV/EBITDA. My €7.20/share target price reflects medical segment valuation, but risks include potential growth slowdown and further deterioration in non-medical segments. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| MTLS | US Software | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.2% | 0.3% | 1.1% |
| 1Y | 16.4% | -6.6% | 28.7% |
Return vs Industry: MTLS exceeded the US Software industry which returned -6.6% over the past year.
Return vs Market: MTLS underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| MTLS volatility | |
|---|---|
| MTLS Average Weekly Movement | 4.9% |
| Software Industry Average Movement | 9.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: MTLS has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: MTLS's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1990 | 2,556 | Brigitte de Vet-Veithen | www.materialise.com |
Materialise NV provides additive manufacturing and medical software tools, and 3D printing services in the Americas, Europe, Africa, and the Asia-Pacific. The company operates through three segments: Materialise Software, Materialise Medical, and Materialise Manufacturing. The Materialise Software segment offers proprietary software through programs and platforms that enable and enhance the functionality of 3D printers, and printing operations.
Materialise NV Fundamentals Summary
| MTLS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$344.78m |
| Earnings (TTM) | US$11.69m |
| Revenue (TTM) | US$310.50m |
Is MTLS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MTLS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €267.53m |
| Cost of Revenue | €113.41m |
| Gross Profit | €154.12m |
| Other Expenses | €144.05m |
| Earnings | €10.07m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Aug 27, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.17 |
| Gross Margin | 57.61% |
| Net Profit Margin | 3.76% |
| Debt/Equity Ratio | 21.1% |
How did MTLS perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 13:24 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Materialise NV is covered by 11 analysts. 3 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| John Baliotti | Brean Capital Historical (Janney Montgomery) |
| Robert Burleson | Canaccord Genuity |
| Troy Jensen | Cantor Fitzgerald & Co. |