Seanergy Maritime Holdings (SHIP) Stock Overview
A shipping company, engages in the seaborne transportation of dry bulk commodities worldwide. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 3/6 |
Rewards
Risk Analysis
SHIP Community Fair Values
See what 27 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Seanergy Maritime Holdings Corp. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$14.86 |
| 52 Week High | US$16.81 |
| 52 Week Low | US$6.10 |
| Beta | 1.02 |
| 1 Month Change | 3.99% |
| 3 Month Change | 5.39% |
| 1 Year Change | 135.87% |
| 3 Year Change | 266.91% |
| 5 Year Change | 41.52% |
| Change since IPO | -99.90% |
Recent News & Updates
SHIP: New Capesize Additions And Stable Buybacks Will Support Future Upside
Analysts have lifted their price target on Seanergy Maritime Holdings to $21.00 from $18.00, citing updated assumptions around fair value, discount rate, revenue growth, profit margins, and future P/E that support a higher valuation framework. What's in the News The company reported that from January 1, 2025 to March 31, 2025 it repurchased 0 shares for US$0 under its existing buyback, with cumulative repurchases at 532,411 shares, or 2.62%, for US$4.94 million (company filing).SHIP: Pure Capesize Exposure Will Benefit From Firm FY26 Iron Ore Demand
Analysts have lifted their price target on Seanergy Maritime Holdings from $15 to $18, citing expectations for a firm FY26 Capesize market supported by steady Chinese iron ore and bauxite demand and limited newbuild-driven fleet growth. Analyst Commentary Bullish analysts are flagging the recent price target lift on Seanergy Maritime Holdings as a sign of growing confidence in the company’s positioning within the Capesize segment.What Is Seanergy Maritime Holdings Corp.'s (NASDAQ:SHIP) Share Price Doing?
Seanergy Maritime Holdings Corp. ( NASDAQ:SHIP ), is not the largest company out there, but it received a lot of...SHIP: Tight Capesize Supply And Chinese Demand Will Support FY26 Upside
Analysts have raised their price target on Seanergy Maritime Holdings to $17, up from $15, citing expectations for a stronger FY26 Capesize market supported by steady Chinese iron ore and bauxite demand and limited new vessel supply. Analyst Commentary The latest research points to a price target of $17, framed around expectations for a firmer FY26 Capesize market supported by Chinese iron ore and bauxite demand and a fleet that is expected to grow by under 2%.Recent updates
Shareholder Returns
| SHIP | US Shipping | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -6.4% | 0.03% | 2.5% |
| 1Y | 135.9% | 45.3% | 26.4% |
Return vs Industry: SHIP exceeded the US Shipping industry which returned 45.3% over the past year.
Return vs Market: SHIP exceeded the US Market which returned 26.4% over the past year.
Price Volatility
| SHIP volatility | |
|---|---|
| SHIP Average Weekly Movement | 7.2% |
| Shipping Industry Average Movement | 6.6% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: SHIP has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: SHIP's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2008 | 96 | Stamatios Tsantanis | www.seanergymaritime.com |
Seanergy Maritime Holdings Corp., a shipping company, engages in the seaborne transportation of dry bulk commodities worldwide. It operates 18 Capesize and two Newcastlemax dry bulk vessels with a cargo-carrying capacity of approximately 3,633,861 deadweight tons. The company was formerly known as Seanergy Merger Corp. and changed its name to Seanergy Maritime Holdings Corp. in July 2008.
Seanergy Maritime Holdings Corp. Fundamentals Summary
| SHIP fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$329.57m |
| Earnings (TTM) | US$20.83m |
| Revenue (TTM) | US$158.10m |
Is SHIP overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SHIP income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$158.10m |
| Cost of Revenue | US$64.71m |
| Gross Profit | US$93.39m |
| Other Expenses | US$72.56m |
| Earnings | US$20.83m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
May 28, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.96 |
| Gross Margin | 59.07% |
| Net Profit Margin | 13.18% |
| Debt/Equity Ratio | 57.3% |
How did SHIP perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/27 23:07 |
| End of Day Share Price | 2026/05/27 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Seanergy Maritime Holdings Corp. is covered by 4 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Liam Burke | B. Riley Securities, Inc. |
| Fredrik Dybwad | Fearnley Securities |
| Tate Sullivan | Maxim Group |